Престижну міжнародну стипендію від SCAR знову отримала українка

Престижну міжнародну стипендію від SCAR знову отримала українка

Науковий комітет з Антарктичних досліджень (SCAR) – провідна міжнародна організація світової наукової спільноти, яка визначає напрямки досліджень у Антарктиді та координує міжнародну співпрацю дослідників на Крижаному континенті. Щороку SCAR присуджує кілька (не більше 5) стипендій для молодих вчених, які займаються найбільш актуальними та важливими дослідженнями на світовому рівні, та потребують ресурсів, яких нема в їхній країні, але які можна отримати у міжнародній колаборації.

Раді повідомити, що в умовах значної конкуренції дослідниця відділу біології та екології НАНЦ к.б.н. Євгенія Прекрасна стала однією з чотирьох стипендіаток у 2021 р.

Стипендія забезпечує Євгенії можливість проведення лабораторних досліджень антарктичних бактерій, відібраних на станції «Академік Вернадський», в Університеті Оулу в Фінляндії.

Метою проєкту є дослідження механізмів взаємодії бактерій з рослиною – щучником антарктичним (Deschampsia antarctica). Чому саме щучник, на відміну від більшості рослин, може виживати в сурових умовах Антарктиди? Існує припущення, що його «суперсилою» є саме симбіоз із деякими унікальними екстремофільними бактеріями. Щоб зрозуміти механізми взаємодії між рослиною та бактеріями, буде застосовано транскриптомний аналіз, тобто аналіз того, які гени щучника та бактерій працюють у взаємозвязку, «вмикаючи» та «вимикаючи» одне одного.

До речі, науковиці відділу біології та екології НАНЦ другий рік поспіль отримують цю престижну стипендію SCAR: у 2019 стипендіаткою стала представниця НАНЦ Марія Павловська із проєктом з вивчення взаємодії бактерій та фітопланктону Південного океану під час весняних «цвітінь».