Результати провідних антарктичних досліджень та вплив повномасштабної російської агресії на українську науку зокрема й розвиток антарктичної спільноти загалом – саме ці питання були основними під час ХІ Міжнародної антарктичної конференції (МАК), що відбулася 10-12 травня 2023 року.
Цього разу захід був присвячений 160-літтю з дня народження В.І. Вернадського – першого президента Української академії наук, засновника вчення про ноосферу. Організаторами конференції стали Міністерство освіти і науки України, Національна академія наук України та НАНЦ.
МАК проходила онлайн в режимі пленарного засідання та трьох секцій за такими напрямами: науки про Землю, науки про життя та фізичні науки. Загалом до оргкомітету конференції надійшли тези 80 доповідей від !!! 226 авторів. До заходу ж долучилися 109 вчених з України, Нової Зеландії, Франції, США, Великої Британії, Чилі, Швейцарії, Аргентини. Вони представили результати досліджень, виконаних у провідних лабораторіях, наукових установах та центрах 26 країн світу. Робочою мовою конференції стала англійська.
Крім традиційних наукових питань, цьогорічне пленарне засідання вирізнилося широким обговоренням проблем впливу повномасштабного російського вторгнення на українську антарктичну науку, безпрецедентної реакції Сторін Договору про Антарктику на цю агресію та її наслідки для подальшого розвитку міжнародно-правового режиму регіону в цілому.
Примітно, що цим питанням приділяють увагу не лише українські вчені, але й закордонні колеги з Центру антарктичних досліджень Кентерберійського університету (м. Крайсчерч, Нова Зеландія) та Школи передових досліджень соціальних наук (м. Обервільє́, Франція). У підсумку учасники відзначили, що наша станція «Академік Вернадський» наразі є не тільки ключовою і всесвітньо значимою науковою базою, але й стає важливим осередком з вивчення впливу глобальних викликів на становлення та розвиток антарктичної спільноти.
Щодо роботи секцій, то основними були такі питання:
- Науки про Землю: значно збільшилося коло тем і методів дослідження. Відбулася активізація морських робіт з відбору донних відкладів, які стали можливими завдяки нашому науково-дослідному судну «Ноосфера». Також вчені дедалі більше використовують сучасні супутникові методи дослідження природного середовища.
- Фізичні науки: зросла якість і кількості експериментальних і теоретичних наукових досліджень у міжнародній кооперації з вченими зі США, Польщі, Норвегії, КНР, Австралії, Канади, Великої Британії, Швейцарії, Австрії, Чилі. Більшість наукових результатів отримана завдяки проведенню унікальних багаторічних безперервних вимірювань, що становлять високу наукову цінність.
- Науки про Життя: відзначено комплексність підходу до вивчення наземних і морських екосистем. Адже сюди входять дослідження мікроорганізмів, складових рослинності та наземних безхребетних, морських безхребетних та хребетних тварин, а також патогенних та паразитичних організмів. Впроваджуються надсучасні технології та методи завдяки розвитку дослідницької інфраструктури станції «Академік Вернадський» та НАНЦ в цілому.
За результатами обговорень секційних та пленарних доповідей започатковано нові контакти та колаборації з міжнародними партнерами.
Організатори конференції висловлюють подяку всім учасникам, бажають їм успіхів, нових звершень і нових антарктичних доріг.
З тезами доповідей на ХІ МАК можна ознайомитися на сайті НАНЦ.
Дякуємо за надану інформацію Валерії Савченко.