Після року роботи в Антарктиці 28-ма УАЕ приїхала в Україну

Після року роботи в Антарктиці 28-ма УАЕ приїхала в Україну

28-ма Українська антарктична експедиція повернулася додому. Її учасники прибули в Україну сьогодні, 18 квітня 2024 року.

Зимівники подолали тривалий і непростий шлях. З української антарктичної станції “Академік Вернадський” до Чилі їх доправило наше судно “Ноосфера”. Як ми писали раніше, цього разу протока Дрейка зустріла полярників найбільш штормовою погодою за весь час антарктичних місій під прапором України.

З Чилі полярники діставалися літаками Польщі, а звідти автобусом приїхали в Україну.

Нагадаємо, що 28-ма УАЕ впродовж року працювала на “Вернадському”. Команда виконувала геофізичні, метеорологічні та біологічні дослідження, а також підтримувала життєдіяльність станції.

Йдеться про спостереження за магнітним полем Землі, іоносферою, глобальною грозовою активністю, озоновим шаром, кліматом, живим світом Антарктики тощо. Важливо, що завдяки вдосконаленню зв’язку та логістики, а також використанню дронів, експедиції вдалося значно розширити географію польових досліджень у морі та провести повніші спостереження за птахами та ссавцями. 

Очолював 28-му УАЕ полярник-рекордсмен Богдан Гаврилюк: це була його десята зимівля. Між нинішньою та попередньою експедиціями він захищав Україну зі зброєю в руках і зараз знову повернеться на службу. Загалом же до лав Сил оборони України стало вже понад 20 полярників.

2 квітня на станції почала роботу 29-та УАЕ, яка продовжить згадувані дослідження та спостереження. Більшість із них тривають вже десятиліттями і є дуже цінними для глобальної науки. Приміром, на нашій станції – одні з найдовших в Антарктиці ряди вимірювань показників клімату, озонового шару, магнітного поля Землі.

Бажаємо 28-й УАЕ швидкого відновлення та теплих зустрічей з близькими людьми, а 29-й – плідної роботи на найближчий рік.

Фото: Анна Торгоненко