Українські вчені отримали перші листи від… аргобуїв та провели додаткові океанографічні дослідження

Українські вчені отримали перші листи від… аргобуїв та провели додаткові океанографічні дослідження

Нещодавно ми розповідали, що в березні цього року з борту «Ноосфери» українські науковці вперше запустили 6 аргобуїв. Це інноваційне автономне обладнання для підводних вимірювань, яке не має двигуна та рухається за течією.

Аргобуї визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Потім через супутник разом з GPS координатами передають ці дані на електронну пошту.

Днями наші вчені отримали перші листи з інформацією від всіх шести пристроїв, які вже активно мандрують за різними течіями в Південному океані.

Крім того, на шляху з «Вернадського» до Чилі дослідники провели додаткові океанографічні вимірювання в трьох точках за маршрутом запуску буїв. Це дало точнішу та розгорнутішу інформацію про течії в Південному океані.

Завдяки спеціальному зонду CTD (conductivity, temperature, depth) були побудовані три профілі води на глибині до 1000 м. Кожен профіль має інформацію про провідність, температуру та солоність на різних глибинах. Також були виміряні такі показники, як розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценція для фітопланктону та каламутність.

«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — зазначила океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.

До того ж, це було перше випробовування повної комплектації CTD, що є базою будь-яких океанографічних досліджень з наукових суден.

Вітаємо наших вчених з першими здобутками за новим напрямом досліджень. Нагадуємо, що ця робота триває в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».

Фото: Юрій Шепета