ПАР зацікавлена вивчати Антарктиду разом з Україною, використовуючи можливості нашого нового судна

ПАР зацікавлена вивчати Антарктиду разом з Україною, використовуючи можливості нашого нового судна

Науковці Південно-Африканської Республіки зацікавлені в тому, щоб проводити спільні дослідження Антарктиди та Південного океану разом з нашими вченими, зокрема, з використанням можливостей нового українського науково-дослідного криголаму.

Про це йшлося під час зустрічі першого заступника Міністра освіти і науки України Андрія Вітренка з Надзвичайним і Повноважним Послом ПАР паном Андре Йоганнесом Гроеневальдом.

НАНЦ активно підтримує таку ініціативу, адже розширення міжнародного співробітництва і в сфері науки, і в сфері логістики було однією з цілей придбання криголаму. Раніше Україна та ПАР не співпрацювали в сфері полярних досліджень, хоча Південно-Африканська Республіка – одна з перших держав-підписантів Договору про Антарктику 1959 року і наразі єдина африканська держава, що має розвинену національну програму досліджень в Антарктиці.

Приміром, південноафриканська наукова станція SANAE IV, що знаходиться в Східній Антарктиці, на Землі Королеви Мод, розрахована на одночасну роботу до 80 вчених протягом літнього сезону і є важливою лабораторією для спостереження за природними явищами, що відбуваються в космосі, атмосфері та електромагнітному полі Землі, а також у її земній корі. Для потреб південноафриканських антарктичних експедицій використовується збудований 2012 року криголам S.A. Agulhas II, обладнаний спеціальними глибоководними зондами, підводною обсерваторією та метеорологічною лабораторією.

Тож поєднання наукового та інфраструктурного потенціалу України та ПАР дасть нові можливості для розвитку антарктичних досліджень як на рівні обох країн, так і на рівні світової спільноти.

Фото: пресслужба МОН