«Наша планета змінюється з загрозливою швидкістю»: українські та перуанські вчені на відкритті спільної виставки

«Наша планета змінюється з загрозливою швидкістю»: українські та перуанські вчені на відкритті спільної виставки

У Києві стартувала унікальна українсько–перуанська фотовиставка «Планета на грилі: вразливі світи Антарктики та Амазонії». Її офіційне відкриття відбулося ввечері 6 лютого 2025 року в Культурно–мистецькому центрі НаУКМА.

«Спекотна Амазонія та крижана Антарктика — здавалося б, що між ними спільного? Насправді, рекордні посухи в тропіках та танення льодовиків найхолоднішого континенту — це все реакція нашої Планети на зміну клімату», — наголосив під час відкриття директор НАНЦ Євген Дикий. 

«Фотодокази» глобальних змін в Антарктиці та Амазонії якраз можна побачити на 36 світлинах виставки. Вони розміщені попарно, показуючи, що відбувається з обома екосистемами та як на це реагують тварини і рослини. 

Онлайн до заходу долучився Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Перу Юрій Полюхович, який розповів, що ця виставка є мандрівною. Незабаром вона буде представлена в столиці Перу — Лімі, та серці Амазонії — Ікітосі.

Також віртуально на відкритті виставки побували перуанські вчені та українські дослідники Антарктики.

Фреді Ф. Рамірез, співробітник Національного університету перуанської Амазонії та автор фото, відзначив, що 2024 рік був найспекотнішим в історії Амазонії, а цей рік очікується ще більш «гарячим» і маловодним. Якщо торік денна температура влітку трималася на рівні +33–35°С, то нині прогнозується +37–38°С.

Наші вчені з «Вернадського» теж розказали про зміни на крижаному континенті під впливом глобального потепління. Йдеться про зростання середньорічної температури повітря майже на 4°С та погодні рекорди щодо максимальної температури, кількості опадів та швидкості вітру. 

Відповідно науковці фіксують і реакції природи на зміну клімату. Наприклад, навколо нашої станції швидко зростає популяція теплолюбних субантарктичних пінгвінів, хоча ще на початку ХХІ століття тут не було жодного.

Запрошуємо відвідати виставку та побачити, якою вразливою є наша Планета. Експозиція працює до 6 березня 2025 року, щодня з 9:00 до 20:00.

Адреса: Культурно–мистецький центр НаУКМА (Київ, вул. Іллінська, 9, зала «ПідWall»).

Вхід вільний.

Фото: Анна Торгоненко