Українські вчені модернізували геомагнітну обсерваторію на станції “Академік Вернадський”: тепер вона єдина в Антарктиці може передавати надточні односекундні дані геомагнiтних спостережень у новому форматі.
Ці дані надходять до міжнародної мережі INTERMAGNET, що об’єднує 106 найкращих обсерваторій планети з 43 країн світу. Потім інформацію використовують як науковці, що проводять фундаментальні дослідження, так і різні організації для практичних цілей: потреб навігації, пошуку корисних копалин тощо.
Наша антарктична геомагнітна обсерваторія “Аргентинські острови” (АІА) входить до INTERMAGNET з 2004 року. А спостереження за змінами магнітного поля Землі на ній почались 1954-го британськими вченими на тоді ще станції “Фарадей”. Після передавання станції Україні (1996 р.) ми взяли на себе зобов’язання продовжити ці дослідження.
Тож нині обсерваторія АІА має один з найдовших рядів безперервних спостережень за магнітним полем Землі. Це надзвичайно важливо, адже дозволяє відслідковувати зміни у магнітному полі протягом різних періодів.
Важливо, щоб дані були якісними, оперативними та мали високу дискретність. Тож вимоги до обсерваторій постійно підвищуються. У зв’язку з цим наші вчені провели чергову модернізацію АІА під час цьогорічної сезонної експедиції. Безпосередньо цим займався вчений-геофізик Юрій Сумарук.
Що було зроблено:
- Встановлено нову магнітоваріаційну станцію та налаштовано безперервну передачу даних з неї. Тепер на “Вернадському” працюють дві такі нові станції (попередня встановлена 2021-го).
- Встановлено новий промисловий комп’ютер, що обслуговує протонний магнітометр GSM-90.
- Оновлено канали передавання даних.
- Модернізовано систему енергозабезпечення обсерваторії. Зараз апаратура АІА може працювати в автономному режимі понад дві доби, а до модернізації – не більш як дві години.
Нині наша обсерваторія працює на найвищому світовому рівні й готує односекундні дані в новому форматі. Такі дані сьогодні готують лише 11 обсерваторій мережі INTERMAGNET. Вони дуже цінні для аналізу швидкоплинних процесів та їхніх описів і широко застосовуються для супутникових досліджень, прогнозів космічної погоди та геомагнітних бур.
Зокрема, на початку травня цього року АІА зафіксувала найбільшу за потужністю магнітну бурю за останні 165 років. Але докладно про це ми розкажемо в окремому дописі.
Фото: Олександр Мацібура, Анна Торгоненко