Можна побачити надзвичайно рідко: біля «Вернадського» зафіксували полярне сяйво

Можна побачити надзвичайно рідко: біля «Вернадського» зафіксували полярне сяйво

Українським полярникам вдалося зафіксувати унікальне явище – південне полярне сяйво або aurora australis. Побачити його біля нашої антарктичної станції «Академік Вернадський» можна надзвичайно рідко.

На те є кілька причин. По-перше, цей район розташований досить далеко від південного магнітного полюсу Землі. По-друге, тут постійно дуже хмарно.

“Щоб сяйво було видно біля «Вернадського», мають відбуватися сильні збурення магнітного поля Землі. Це буває нечасто. Приладами ми реєструємо такі події в нашій геомагнітний обсерваторії – до речі, вона зараз одна з кращих в усій Антарктиці. Однак побачити сяйво очима і зафіксувати на фото – велика удача, за мої вісім зимівель це сталося чи не вперше. Бо здебільшого коли прилади показують значні зміни магнітного поля, то в нас або небо затягнуте хмарами, або ж літній період, коли майже весь час світло”, – пояснює геофізик 29-ї УАЕ Юрій Отруба.

Зараз же відбулося виняткове співпадіння потрібних подій:

в Антарктиці – зима, тож біля «Вернадського» більшу частину доби темно;
уже кілька тижнів у районі станції морозна погода та чисте небо;
прилади нашої геомагнітної обсерваторії зафіксували магнітну бурю рівня К-8 за індексом Бартельса (він описує відхилення магнітного поля Землі від норми протягом тригодинного інтервалу й може набувати значень від 0 до 9).
Водночас полярники відзначають, що сяйво не було яскравим – виявити його допоміг… фотоапарат.

“На око воно виглядало як легка біла імла, трохи з рожевим відтінком. Але коли ми цю імлу сфотографували, то зрозуміли, що то і є сяйво, на фото проявилися зелений та фіолетовий кольори”, – розказує геофізикиня 29-ї УАЕ Анна Соіна.

Фіксація магнітної бурі та південного сяйва відбулася вночі 12 серпня – тоді ж, коли в деяких регіонах України спостерігали північне сяйво.

Раніше ми розповідали, що під час сильних магнітних бур полярні сяйва можна побачити там, де вони зазвичай не спостерігаються.

Магнітні бурі пов’язані з корональними викидами Сонця, коли величезний потік плазми з «вмороженим» магнітним полем рухається в бік Землі. Взаємодія магнітного поля Сонця та магнітного поля Землі якраз і спричиняє висипання заряджених частинок у верхні шари атмосфери, які ми бачимо як сяйво.

Магнітометричні дослідження є одними з основних на станції «Академік Вернадський» і тривають тут уже 70 років.

Фото: Олександр Мацібура.