Модернізація «Вернадського» в сезоні 2025: що вдалося зробити?

Модернізація «Вернадського» в сезоні 2025: що вдалося зробити?

Уже кілька років поспіль НАНЦ проводить масштабну модернізацію станції «Академік Вернадський», адже вона була побудована в другій половині минулого століття, коли належала Великій Британії, й нині деякі системи потребують оновлення.

Ремонтні роботи проводить здебільшого сезонна експедиція, а саме інженерно-технічна група під керівництвом Анатолія Андрєєва та Вячеслава Марченка. Що фахівцям вдалося зробити цього сезону, розказуємо далі.

Встановлено всепогодну зум-камеру спостереження з оглядом на 360 градусів

Її розмістили на найвищій точці нашого острова Галіндез (вершина Вузл-Гіл, 51 м). Камера дозволяє полярникам у будь-яку погоду бачити весь острів та його околиці на багато кілометрів навколо. Це відкриває такі можливості:

  • відшукати людину на острові, якщо раптом її рація перестала працювати
  • відстежувати пересування човнів наших полярників, а також бачити рух яхт та великих суден у навколишніх водах
  • отримувати інформацію про льодову ситуацію, щоб планувати маршрути морських виходів.

Цікаво, що камера працює від обладнання, що використовує відновлювані джерела енергії: сонячної панелі та вітрогенератора, пристосованого для роботи в умовах як слабкого, так і штормового вітру.

У такий спосіб відбувається тестування можливостей застосування «зеленої» енергії в умовах Антарктики для живлення автономної апаратури. Наразі результати засвідчили значний потенціал сонячної енергії протягом антарктичного літа.

Побудовано або відновлено 3 платформи 

  1. Зведено новий майданчик для запуску радіозондів на виході з аеропавільону. Це платформа 12 м на 4,6 м, що тримається на 10 металевих опорах і має дерев’яний настил. Бетонування опор і будівництво зайняло приблизно три тижні. Нині метеорологи активно користуються платформою, тож погана погода менше заважає робити наукові відкриття.
  2. Реконструйовано майданчик для зберігання пального. Цій платформі було майже пів століття, тож бетон у ній потріскався, частково підгнило дерево. Спеціалісти замінили опори та відновили конструкцію.
  3. Відремонтовано та розширено майданчик для зберігання сміття.

Закладено каркас для другого крана

Після ремонту майданчика для зберігання сміття з’явилося нове місце, придатне для встановлення крана: на березі поруч з елінгом-складом. Там протягом цього сезону наші фахівці зробили проєкт фундамента та арматурний каркас.

Наступного сезону тут мають встановити відремонтований гідравлічний кран-маніпулятор Palfinger PK 10000. Відтак можна буде піднімати вантаж з човнів прямо на платформу, майже під двері складу. Водночас кран спростить операції з вивантаження на човни сміття, яке раніше доставляли на головний причал возиками.

Відремонтовано колектор водовідведення станції

Було змонтовано новий трубопровід з холодостійкого пластику, а зовнішній короб тепер має шар утеплення та обігрів спеціальним електрокабелем. Всі дерев’яні частини було витримано в спеціально виготовлених на місці тимчасових ваннах та просочено захисною рідиною. Тепер на найближчі 10-15 років цей елемент інфраструктури не буде створювати проблем.

 

Замінено лампи на енергоефективніші

В усіх будівлях станції відбулася заміна засобів освітлення на сучасніші та енергоефективніші. Загалом встановили понад 300 лампочок.

Планується, що наступного сезону роботи з модернізації будуть продовжені.