Австралія допоможе українським науковцям розшифрувати геноми видів, що живуть в прісноводних озерах Антарктики

Австралія допоможе українським науковцям розшифрувати геноми видів, що живуть в прісноводних озерах Антарктики

Вчені НАНЦ зможуть скористатися можливостями Австралійського центру досліджень геному та здійснити повне прочитання геномів прісноводних організмів Антарктики. Відповідний грант наша установа отримала від Українсько-австралійського дослідницького фонду. 

 

Чому це важливо?

 

У прісноводних озерах Антарктики теж є життя, хоч і не надто різноманітне. Там зазвичай мешкають представники ракоподібних:

 

  • веслоногі раки (Copepoda), серед яких найпоширенішим в Антарктиці є вид Boeckella poppei;
  • види роду Brancinecta – представників іншої родини ракоподібних.

 

Branchinecta male and female
Branchinecta female and male
Boeckella females and male

Щоб вижити в складних умовах Антарктики, вони легко адаптуються до швидких змін температури води, солоності тощо. Але за рахунок чого відбувається така адаптація – невідомо, й ученим ще належить це з’ясувати. В умовах зміни клімату така інформація є вкрай корисною для людства. І першим етапом дослідження є прочитання повного набору генетичної інформації – геному цих видів.

 

В Австралії є організація, яка на світовому рівні займається розшифровкою геномів організмів: Австралійський центр досліджень геному. Саме туди будуть передані проби, зібрані українськими вченими в Антарктиці. Планується, що прочитання геномів істот в них триватиме впродовж 2024 року. Після завершення всіх робіт будуть опубліковані їхні результати. 

 

Варто відзначити, що загалом гранти на доступ до дослідницької інфраструктури Австралії отримали 9 наукових установ України.

 

Нагадуємо, що раніше українські науковиці стали співавторками статті в “Nature” про причини температурного рекорду в Антарктиці.