Національний антарктичний науковий центр
Національний антарктичний науковий центр – державна наукова установа Міністерства освіти та науки України, яка організовує щорічні експедиції на українську антарктичну станцію «Академік Вернадський» та забезпечує роботу станції, координує дослідження України в Антарктиці. Центр створений у 1993 р.
У своїй роботі НАНЦ керується Державною цільовою науково-технічною програмою проведення досліджень в Антарктиці на 2011–2023 роки. Програма передбачає проведення комплексних фундаментальних та прикладних наукових досліджень в Антарктиці за головними сучасними науково-дослідницькими напрямами, що охоплюють науки про Землю, науки про життя, фізичні науки, і відповідно до рекомендацій міжнародного Наукового Комітету з антарктичних досліджень (SCAR) .
Центр об’єднує фахівців в усіх галузях полярних досліджень. Серед них як досвідчені полярники з багаторічним стажем роботи в Антарктиці, так і наукова молодь, озброєна новими методиками. Станом на 2023 рік загальна кількість учасників та учасниць зимових експедицій на станцію “Академік Вернадський” становить 350.
Центр бере активну участь у фахових нарадах, конференціях міжнародної антарктичної спільноти, організує геолого-геофізичні, гідрометеорологічні, океанологічні, сейсмологічні, геокосмічні, біологічні, медико-фізіологічні та інші дослідження на станції, навколишніх островах, морських полігонах, а також формує бази даних моніторингу параметрів навколишнього середовища Водночас Центр докладає зусиль до мінімізації антропогенного впливу на природу Антарктики та постійно опікується питаннями охорони навколишнього середовища. Зокрема, у 2018 році до традиційних завдань додалися фотоідентифікаційні каталоги китів, оновлення каталогів тюленів Веддела, визначення живих організмів за «екологічною ДНК», мікробіологічні дослідження антарктичних ґрунтів.
Центр представляє Україну на щорічних нарадах з Договору про Антарктику. Україна належить до 29 держав з найвищим консультативним статусом з правом голосу і правом вето при прийнятті рішень (всього до Договору приєдналися 53 держави). Більше про міжнародну діяльність Центру – у розділі «Міжнародне співробітництво».
Разом з науковою діяльністю Центр також проводить з 2019 року масштабну модернізацію станції «Академік Вернадський» (вперше відтоді, як 1996 року Україна отримала станцію від Великої Британії) та займається популяризацією антарктичної науки й роботи українських полярників: організовує конкурси та лекції для школярів, проводить інтерактивні фотовиставки та інші заходи для широкої аудиторії, створює пізнавальний контент, активно співпрацює з медіа та веде власні сторінки в соцмережах Facebook та Instagram тощо.