Сьогодні — 30 років підписання меморандуму про передачу Україні антарктичної станції від Великої Британії

Сьогодні — 30 років підписання меморандуму про передачу Україні антарктичної станції від Великої Британії

Лондон, весна 1993 року, ранок. Посол України у Великій Британії, вчений Сергій Комісаренко бачить у пошті оголошення Британської антарктичної служби (БАС) про те, що вона планує продати свою антарктичну станцію «Фарадей».

«Мені відразу спало на думку: як добре було б, аби цей “Фарадей” опинився в розпорядженні нашої науки! Бо ж відомо — українські дослідники Антарктики й Арктики ще в складі радянських експедицій нагромадили солідний науковий матеріал», — згадує дипломат.
Так почався тривалий шлях переговорів та подій, який привів до того, що 20 липня 1995 року був підписаний меморандум про безкоштовну передачу Україні «Фарадея», який згодом став «Академіком Вернадським».

Цікаві факти про цей історичний процес.

Чому Велика Британія передавала «Фарадей»?

Це була одна з кращих станцій в Антарктиці з довгими рядами спостережень. Проте через гірський рельєф там майже неможливо побудувати злітну смугу, яку в 1990-х уже вимагали британські правила безпеки. Тому Сполучене Королівство почало будівництво в тому ж районі іншої станції — «Розера», одразу з аеродромом.

Утримувати відносно неподалік дві станції було нераціонально. Але й обірвати ряди спостережень було б великою втратою для науки. Тому британці шукали, хто ці дослідження може професійно продовжувати.

На яких умовах Україна отримала станцію?

Спочатку йшлося про продаж. Однак для Британії були принциповими не кошти, а продовження вимірювань. Переконавшись, що ми зможемо їх забезпечувати на високому рівні, британці віддали нам станцію безкоштовно.

Які ключові події передували підписанню?

Навесні 1994-го працівники БАС відвідали Україну, щоб вивчити наш науковий потенціал. А вже взимку українські фахівці переймали досвід безпосередньо на «Фарадеї». Тоді біля станції вперше замайорів синьо-жовтий стяг.

Щиро дякуємо Великій Британії та її представникам, які повірили в Україну та підтримали. Наша антарктична співпраця триває досі.

Також неймовірно вдячні українським дипломатам, полярникам і всім-всім, хто в буремні роки початку української Незалежності виборов нам місце в світі глобальної науки та «елітному клубі» антарктичних держав.

 

Підписання меморандуму в Лондоні
Перше підняття українського прапора біля станції 1994 року
Станція на момент передачі