Лікар

ЛІКАР (ПРОВІДНИЙ ФАХІВЕЦЬ)

 

До складу річної експедиції обов’язково входить провідний фахівець – лікар. Метою його перебування є як надання допомоги у випадку виникнення травм чи проблем зі здоров’ям, так і проведення профілактичних заходів, тестування членів команди, ведення наукової статистики. 

На станції є кабінет лікаря – невеличка амбулаторія, в якій знаходиться все необхідне обладнання та ліки. В окремому приміщенні знаходиться лабораторія для проведення основних клінічних аналізів. 

В розпорядженні лікаря цифровий рентген, УЗД, ЕКГ, дефібрилятор, апарат ШВЛ та кисневий концентратор. Для надання стоматологічної допомоги є бормашина та набір інструментів для лікування та видалення зубів. Також для наукових досліджень використовуються електроенцефалограф, спірометр, холтер. Лабораторія оснащена гематологічним аналізатором, при потребі можна виконувати аналізи ручним способом (набір реактивів, мікроскоп).

До відправки експедиції лікар зобов’язаний сформувати перелік медикаментів, що знадобляться протягом року (беручи до уваги профіль захворювань на станції та досвід попередніх експедицій). Також лікар повинен контролювати проходження медичної комісії учасниками експедиції, знати особливості здоров’я кожного зимівника.

Зважаючи на тривалий період ізоляції, відсутність можливості евакуації протягом майже усієї зимівлі, лікар повинен володіти унікальними знаннями та навичками.

Як правило, найчастіше доводиться надавати допомогу пацієнтам з травмою, опіками, стоматологічними проблемами, хворобами ШКТ, трапляються випадки апендициту та холециститу. Можуть турбувати психологічні розлади, пов’язані з тривалою ізоляцією та порушеннями сну. Але, як і в повсякденному житті, можуть виникати несподівані та нестандартні ситуації, тому треба бути готовим до всього.

Лікар повинен володіти знаннями з надання невідкладної допомоги в усіх сферах медицини. Проводити діагностику та лікування як соматичних хвороб, так і психічних розладів. Мати навички у стоматології, хірургії, а також гінекології. Бути готовим приймати швидкі рішення щодо проведення екстрених процедур, сортування, евакуації. Бути готовим надавати допомогу як на станції, так і за її межами. Повинен знати базові УЗД протоколи, рентгенологічні укладки, правила накладання гіпсових пов’язок, методики анестезії в хірургії та стоматології.

В обов’язки лікаря також входить профілактика захворювань і травматизму, контроль гігієни учасників експедиції та приміщень станції. Надзвичайно важливо слідкувати за збалансованістю харчування та фізичним і психологічним станом експедиції. Вчасно проводити вітамінопрофілактику.

Квалiфiкацiйнi вимоги: вища освіта за напрямом підготовки “Медицина”, спеціальністю “Лікувальна справа”. Спеціалізація за фахом “Медицина невідкладних станів”, “Загальна практика – сімейна медицина”, «Хірургія», «Ортопедія і травматологія», «Анестезіологія та реаніматологія» або «Суднова медицина». Стаж роботи за фахом не менше 3 років. 

Повинен знати: чинне законодавство про охорону здоров’я; основи права в медицині; права, обов’язки та відповідальність лікаря; основи нормальної та патологічної фізіології; класифікацію, патогенез, клініку, діагностику, лікування та профілактику найбільш поширених хвороб терапевтичного і хірургічного профілю; клінічну токсикологію, особливості перебігу гострих отруєнь за дії різних шкідливих факторів; основні лабораторні та функціональні методи дослідження; основи фармакотерапії; методи фізіотерапії, лікувальної фізкультури, дієтотерапії, протиепідемічні заходи, які застосовують при появі осередку інфекції; гігієнічні основи харчування, водопостачання та життєзабезпечення; правила оформлення медичної документації. Мати базові знання з стоматології та гінекології.