Українські науковці зможуть взяти участь у конкурсах, щоб користуватися інфраструктурою інших країн в Арктиці та Антарктиці – перша нарада проєкту POLARIN

Українські науковці зможуть взяти участь у конкурсах, щоб користуватися інфраструктурою інших країн в Арктиці та Антарктиці – перша нарада проєкту POLARIN

Як українські вчені отримають доступ до полярних інфраструктур інших країн і прийматимуть іноземних колег на «Вернадському» та «Ноосфері» в межах проєкту POLARIN? Про це йшлося під час першої установчої зустрічі проєкту, що відбулася в м. Бремергафен, Німеччина.

Він реалізується в межах програми ЄС Горизонт Європа і налічує 50 організацій з різних країн, що займаються дослідженнями в Антарктиці та Арктиці. Україну представляє Національний антарктичний науковий центр.

POLARIN присвячений доступу до полярних інфраструктур і об’єднує такі з них:

  • 38 полярних станцій, з яких 11 – антарктичних, зокрема українська станція «Академік Вернадський»;
  • 12 полярних науково-дослідницьких суден, серед яких наш флагман «Ноосфера»;
  • 18 обсерваторій, 4 репозитарії та 7 баз даних.

Для надання доступу до цих інфраструктур у межах POLARIN буде проведено три конкурси наукових проєктів. Перший відбудеться 2025 року.

Дослідники повинні будуть подати свою наукову програму з обґрунтуванням, чому її слід проводити саме на цій станції чи судні. Далі оберуть переможців, які за кошти ЄС отримають доступ до відповідної інфраструктури. 

Такі конкурси повторюватимуться 2026-го та 2027 років.

Важливо, що для отримувачів грантів проводитимуть тренінги з інформацією про одержання спеціальних дозволів для досліджень, техніку безпеки, правила використання та поширення наукової інформації тощо.

У нараді взяли участь представники НАНЦ, які презентували нашу дослідницьку інфраструктуру.

«Дуже раді долучитися до такої безпрецедентної можливості досліджувати обидва полярні регіони. Для України це також можливість залучити додаткові кошти в свою антарктичну програму», – зазначив директор Центру Євген Дикий.

Уся інформація про подальше впровадження проєкту та майбутні конкурси розміщуватиметься на сайті та в соцмережах НАНЦ.

Нагадуємо, що польські та українські науковці почали вивчати життя на морському дні Антарктики з борту «Ноосфери».