Спільні дослідження планетарних процесів з Туреччиною та Канадою – Україна домовилася про нові міжнародні проекти в Антарктиці та Арктиці

Спільні дослідження планетарних процесів з Туреччиною та Канадою – Україна домовилася про нові міжнародні проекти в Антарктиці та Арктиці

Уже наступного року до досліджень на українській антарктичній станції Академік Вернадський можуть долучитися канадські та турецькі вчені. Натомість українські науковці отримають можливість працювати на канадських станціях в Арктиці та використовувати логістичні можливості Туреччини в Антарктиці.

Про це домовилася українська делегація під час 41-ї наради Договору про Антарктику, що тривала упродовж тижня в Аргентині. У ній взяли участь 53 держави, які є Сторонами Договору. Делегацію України очолив генеральний директор директорату науки МОН, представник Уряду України в Секретаріаті Договору про Антарктику Дмитро Чеберкус.

«З Туреччиною ми підписали декларацію, зробивши перший крок до співробітництва на міжвідомчому рівні. Зокрема, ми задекларували можливість проведення спільних експедиційних досліджень з використанням ресурсу станції Академік Вернадський та логістичних можливостей турецької сторони», – розповів Дмитро Чеберкус.

Конкретних домовленостей про співпрацю також досягнуто з делегацією Канади.

«У нас є взаємна зацікавленість в співпраці на наших станціях. Адже Канада має станцій в Арктиці, однак не має жодної антарктичної. Україна ж – навпаки. Проведення спільних досліджень в двох полярних регіонах дасть нам результати для порівняння та можливість оцінити низку планетарних процесів», – зазначив очільник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий, що також входив до складу української делегації.

У межах 41-ї наради країни обговорювали питання про організацію та регулювання наукової, природоохоронної й логістичної діяльності в Антарктиці. Зокрема, Сторони Договору ухвалили оновлені плани управління для шести районів з особливим режимом охорони, Настанови з оцінки та управління об’єктами історичної спадщини, Інструкцію з використання в Антарктиці безпілотних літальних апаратів, а також Правила з екологічно відповідального здійснення наземних науково-пошукових польових робіт в Антарктиці.

Нагадуємо, що Україна є не лише учасницею Договору про Антарктику, а й входить до числа 29 Консультативних Сторін Договору. Саме ці країни мають право голосу та вето під час прийняття рішень щодо будь-якої людської діяльності на льодовому континенті.

Залиште відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *