Метеорологічні рекорди, зафіксовані на «Вернадському», та наслідки зміни клімату в Антарктиці обговорили на COP28

Метеорологічні рекорди, зафіксовані на «Вернадському», та наслідки зміни клімату в Антарктиці обговорили на COP28

Українські вчені розповіли про кліматичні аномалії, зафіксовані на станції «Академік Вернадський», та їхній вплив на Антарктику й планету загалом під час COP28. Це 28-ма Конференція Організації Об’єднаних Націй зі зміни клімату, яка проходить у Дубаї з 30 листопада до 12 грудня.

Подія за участі антарктичних дослідників відбулася сьогодні, 4 грудня, в Українському павільйоні. Цей майданчик присвячений інформуванню міжнародної спільноти про масштаб екологічних збитків від військової агресії росії проти України. Захід організували Національний антарктичний науковий центр спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та проєктом APENA3.

Ось лише кілька фактів, представлених нашими вченими:

  • Найвища температура повітря взимку +8,7°С. 3 липня 2023 року метеорологи на «Вернадському» зафіксували таку найвищу липневу температуру повітря за всі роки спостережень. Попереднє найвище значення було +5.6°С аж у липні 1965-го, тобто коли станція ще належала Великій Британії. Це підтверджує висновок нового кліматичного звіту Всесвітньої метеорологічної організації ООН, а саме, що 2023 рік стане найтеплішим (!) за всю історію спостережень.
  • Найнижча температура повітря лише -13,8°С. Таким показником відзначився найхолодніший день 2023 року в районі «Вернадського». Раніше він коливався в межах -15..-30°С, а 1958 року взагалі був -43,3°С.
  • Найвищий рівень снігу – 350 см. Такий новий сніговий рекорд зафіксували на «Вернадському» в листопаді 2022 року. Це майже на пів метра більше, ніж попередній максимум. І це при тому, що зафіксовані в грудні 2021-го 3 метри теж були рекордними: вони перевищили показник 2,65 м 2016 року. За таких рівнів снігу пінгвіни гуляли дахом станції. Як це пов’язано зі зміною клімату? Внаслідок теплої зими в атмосфері утримується більше вологи, що призводить до інтенсивніших опадів. Це є однією з причин, чому в Антарктиді спостерігається снігонакопичення.
  • Найменша кількість морського льоду. За підсумками антарктичної зими 2023 року полярники зафіксували, що в акваторії «Вернадського» було мало плавучого льоду, а стійкий льодовий покрив, який у цей період зазвичай «сковує» море довкола нашого острова, взагалі не утворювався. Загалом за даними ООН рівень морського льоду в Антарктиці останнім часом рекордно низький.

Науковці вже відзначають вплив такої ситуації на життя тварин в районі станції. Приміром, цього сезону тюлені Ведделла мали проблеми з дітонародженням через відсутність плавучого льоду, а теплолюбні субантарктичні пінгвіни навпаки захоплюють дедалі більше територій для гніздування.

На COP28 зазначили, що необхідно активізувати зусилля всіх країн з попередження та пом’якшення наслідків зміни клімату. Проте замість того деякі держави навпаки фокусуються на руйнуванні та війні.

Дякуємо Вадиму Ткаченку, біологу 28-ї УАЕ, який підключився зі станції для презентації важливих даних, а також метеорологиням Світлані Краковській та Анастасії Чигаревій за представлення трендів у зміні клімату, а також Ользі Євстігнєєвій, радниці голови Держенергоефективності, за чудову модерацію заходу.