Вчені НАНЦ почали досліджувати китів за допомогою дронів

Вчені НАНЦ почали досліджувати китів за допомогою дронів

Попри всі виклики масштабної війни українські вчені продовжують наукові дослідження в Антарктиді із залученням нових дослідницьких методів. Так, цього сезону наші біологи почали використовувати дрони для кращого вивчення найбільших тварин планети – китів.

Навіщо це потрібно?

  • кити мають величезні розміри. Наприклад, довжина найпоширеніших в нашому районі горбанів сягає 13-15 м, а синіх китів – взагалі 30 метрів! Звісно, виміряти цих гігантів з човна чи з берега досить складно, а от зображення з дрона значно полегшує це завдання.

“Для більш точних розрахунків наш дрон оснащений додатковим лазерним альтіметром, який точніше, ніж бортовий, визначає відстань до цілі”, – пояснила дослідниця китів, співробітниця відділу біології і екології НАНЦ Оксана Савенко.

  • встановивши розмір кита, вчені можуть зробити висновки про його вікову категорію, тобто це молода тварина чи вже старша, та вгодованість. Це своєю чергою дає змогу краще розуміти стан популяцій китів, багато з яких були хижацьки винищені людьми в минулому столітті, та якість кормової бази цього року, адже в Антарктику деякі види припливають саме для живлення.
  • одне з важливих завдань цієї програми – вивчення реакції китів на наближення човнів та їхнє перебування поблизу. Це міжнародний експеримент, за результатами якого буде скориговано правила щодо наукових та рекреаційних спостережень за китами в Антарктиці.
  • також за допомогою дронів науковці досліджують поведінку китів загалом. Приміром, як самиці навчають дитинчат самостійному живленню крилем або в який спосіб взаємодіють кити під час групових полювань та соціальних контактів.

Перший етап цієї роботи був проведений співробітниками відділу біології і екології НАНЦ, що працюють в межах сезонного дослідження, – Оксаною Савенко та Вадимом Ткаченком в районі Антарктичного півострова (як запрошені науковці вони мали змогу працювати на туристичному судні “Plancius”). Також вченим вдалося провести низку інших важливих досліджень китів та тюленів, які тривають на нашій станції вже не перший рік і є частиною міжнародної співпраці НАНЦ з лабораторією біотелеметрії та поведінкової екології Університету Каліфорнії (США) та проєктом фотоідентифікації морських ссавців “Happywhale”.

Зокрема, дослідники зробили фотоідентифікаційні світлини горбатих китів, фінвалів, косаток, тюленів Ведделла і морських леопардів, а також виконували акустичні записи морських ссавців.

Впродовж найближчого місяця Оксана та Вадим продовжать цю роботу вже на станції “Академік Вернадський”.

Нагадуємо, що комплексне дослідження китів на нашій станції почалося 2018 року. Завдяки величезній роботі наших вчених з фотоідентифікації цих тварин уже було зібрано інформацію про міграцію горбатих китів у Південній півкулі та контакти між популяціями цих велетнів.

Фото: Оксана Савенко, Вадим Ткаченко та Тед Чізман.