Довга дорога в Антарктику: 28-ма УАЕ вирушила до "Вернадського"

Довга дорога в Антарктику: 28-ма УАЕ вирушила до "Вернадського"

Учасники нової, 28-ї Української антарктичної експедиції вирушили на станцію “Академік Вернадський”. Їхня довга дорога до Антарктики почалася сьогодні, 18 березня 2023 року, з Києва.

“Навіть в умовах масштабної війни ми повинні забезпечувати неперервну роботу нашої єдиної антарктичної станції, адже результати діяльності українських вчених на крижаному континенті важливі для всього світу. Це ціла низка найдовших в Антарктиці метеоспостережень, вивчення зміни клімату, космічної погоди, магнітного поля Землі, озонової діри та ще багато чого. Там ми робимо глобальну науку ХХІ століття і не зупиняємося попри всі спроби ворога відкинути нас у ХХ”, – зазначив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

У 28-й УАЕ – 14 учасників: 9 вчених (по 3 на кожен напрям досліджень – біологія, метеорологія, геофізика), лікар, кухар, сисадмін, системний механік та дизеліст-електрик. Вони працюватимуть на станції впродовж року.

Очолив команду геофізик Богдан Гаврилюк. Він їде зимувати в Антарктику вдесяте, і це абсолютний рекорд для українських антарктичних експедицій. У своїй попередній – 26-й УАЕ, Богдан теж був бейскомандером, а після повернення навесні 2022-го одразу став на захист України в лавах Прикордонної служби.

Вперше за останні п’ять років експедиція складається тільки з чоловіків. На жаль, на цей конкурс подалося лише 5 жінок (торік – 19), але вони не подолали всі етапи конкурсного відбору.

Перед відправкою команда зробила традиційне фото біля пам’ятника Михайлу Грушевському. Знімок вийшов дуже символічним, адже в умовах війни монумент закритий від можливих руйнувань.

“Ми щиро сподіваємося, що це буде єдина така світлина з усіх наших експедицій. А 29-та УАЕ вже робитиме фото біля відкритого неушкодженого Грушевського у мирній та вільній від окупантів Україні”, – наголосив Євген Дикий.

Попереду в учасників експедиції тривалий і насичений шлях. Наразі вони їдуть у Польщу, відтак – перельоти до Південної Америки, де в чилійському порту Пунта-Аренас на майбутніх зимівників уже чекає наше судно “Ноосфера”. Криголам має доправити на станцію 28-му УАЕ та повернути на “велику землю” 27-му УАЕ, яка вже рік відпрацювала в Антарктиді.

Бажаємо нашим полярникам гарної дороги, легких злетів та м’яких посадок і спокійного Дрейка. Та з нетерпінням чекаємо на повернення до нашої незламної України команди 27-ї експедиції.

Автор фото Алекс Заклецький