Our polar explorers

Ukrainian Antarctic Expeditions

  1. Sytov Viktor, the Station Leader, meteorologist, Head of the Hydrometeorological Center of the Black and Azov Seas (Odesa), PhD in Geography; Senior Research Officer, Atmospheric Physics Department, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine on a part-time basis (Kyiv)
  2. Budanov Oleg, geophysicist, Institute of Radio Astronomy, National Academy of Sciences of Ukraine (Kharkiv), Research Assistant;Otruba Yurii, meteorologist, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine, Researcher, Graduate Student of the S.I. Subbotin Institute of Geophysics, National Academy of Sciences of Ukraine (Kyiv)
  3. Otruba Yurii, meteorologist, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine, Researcher, Graduate Student of the S.I. Subbotin Institute of Geophysics, National Academy of Sciences of Ukraine (Kyiv)
  4. Afteniuk Oleksandr, meteorologist, Ukrainian Hydrometeorological Institute, State Service of Emergencies of Ukraine, National Academy of Sciences of Ukraine, Research Assistant (Kyiv)
  5. Poluden Oleksandr, meteorologist, Hydrometeorological Center of the Black and Azov Seas (Odesa), technician-meteorologist of the Contactless Monitoring Center, Snake Island (Odesa)
  6. Khoyetsky Pavlo, biologist, Ukrainian National Forestry University, Forestry Department, Professor, Doctor of Agricultural Science
  7.  Veselskyi Mykola, biologist, Zhytomyr Regional Museum, Leading Researcher (Zhytomyr)

  8. Danylenko Kostiantyn, doctor (Kharkiv)
  9. Miroshnychenko Vsevolod, system mechanic (Zhytomyr)
  10. Litvinov Dmytro, diesel operator – electrician (Kyiv)
  11. Matyhin Oleksandr, system administrator (Kyiv);
  12. Omelianovych Vasyl, cook (Malyn, Zhytomyr Reg.)

  1. Lukiashchenko Viktor, the Station Leader, geophysicist, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine (Kyiv);
  2. Gavrylyuk Bogdan, geophysicist, Institute of Radio Astronomy, National Academy of Sciences of Ukraine, Leading Research Engineer (Kharkiv)
  3. Chernov Anatolii, geophysicist, Taras Shevchenko National University of Kyiv, Postgraduate (Kyiv);
  4. Smagol Vitalii, biologist, I.I. Schmalhausen Institute of Zoology, PhD in Biology, Leading Research Officer (Kyiv);
  5. Zulas Oleksander, meteorologist, Hydrometeorological Center of the Black and Azov Seas of the State Emergency Service of Ukraine, Head of Sector (Odesa)
  6. Dzhulai Artem, biologist (Evpatoria, Crimea)
  7. Nadtochii Oleksandr, hydrologist I category, Chernihiv Regional Center for Hydrometeorology of the State Emergency Service of Ukraine (Chernihiv);
  8. Masnyi Oleksandr, doctor (Kyiv);
  9. Orlov Pavlo, system administrator, (Glevakha Settlement, Kyiv Region);
  10. Korzh Volodymyr, system mechanic (Kharkiv);
  11. Holubenko Andrii, diesel operator – electrician (Nove Zalissia Village, Borodianka District);
  12. Palamarchuk Bohdan, cook, Gorshkiv Village, Tetyiv District, Kyiv Region).

  1. Starynets Mykola, the Station Leader, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine (Kyiv);
  2. Budanov Oleg, geophysicist, Institute of Radio Astronomy, National Academy of Sciences of Ukraine, Research Assistant (Kharkiv);
  3. Brillinh Yevhenii, geophysicist, Carpathian Branch of S.I. Subbotin Institute of Geophysics, National Academy of Sciences of Ukraine, II category Engineer, (Lviv);
  4. Savytskyi Oleksandr, biologist, Institute of Hydrobiology, National Academy of Sciences of Ukraine, Research Assistant (Kyiv);
  5. Lutsenko Dmytro, biologist, Institute for Problems of Cryobiology and Cryomedicine, National Academy of Sciences of Ukraine (Kharkiv);
  6. Zakharov Andrii, meteorologist, Hydrometeorological Center of the Black and Azov Seas (Odesa), State Service of Emergencies of Ukraine, Head of Sector, (Odesa);
  7. Poluden Oleksandr, meteorologist, Central Geophysical Observatory, I category technician-meteorologist (Kyiv);
  8. Beznoshchenko Borys, meteorologist, Ukrainian Hydrometeorological Institute, State Service of Emergencies of Ukraine, National Academy of Sciences of Ukraine, II category Engineer (Kyiv);
  9. Danylenko Kostiantyn, doctor (Kharkiv);
  10. Shkuro Roman, system administrator (Vyshgorod, Kyiv Region);
  11. Khrapach Volodymyr, system mechanic (Khutory Village, Cherkasy Region);
  12. Dziublyk Oleksandr, cook (Cherkasy).

  1. Lukiashchenko Viktor, the Station Leader, geophysicist, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine (Kyiv);
  2. Gavrylyuk Bogdan, geophysicist, Institute of Radio Astronomy, National Academy of Sciences of Ukraine, Leading Research Engineer (Kharkiv)
  3. Otruba Yurii, meteorologist, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine, Researcher, (Kyiv);
  4. Veselskyi Mykola, biologist, Zhytomyr Regional Museum of Local History, Research Officer (Zhytomyr);
  5. Khoyetsky Pavlo, biologist, Ukrainian National Forestry University, Forestry Department, Professor, Doctor of Agricultural Science (Lviv);
  6. Zulas Oleksandr, meteorologist, Hydrometeorological Center of the Black and Azov Seas of the State Emergency Service of Ukraine, II category Oceanologist (Odesa);
  7. Razumnyi Serhii, meteorologist, Central Geophysical Observatory, I category Technician-Meteorologist (Kyiv);
  8. Maliutenko Mykola, doctor (Lugansk);
  9. Silin Pavlo, system administrator (Kharkiv);
  10. Omelchenko Anton, mechanic (Gadyach, Poltava region);
  11. Lyshenko Iurii, diesel operator (village Vysoki, Kharkiv region);
  12. Omelianovych Vasyl, cook (Malyn, Zhytomyr Region).

  1. Nedogibchenko Stanislav, the Station Leader, geophysicist, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine (Kyiv);
  2. Litvinov Dmytro, geophysicist, Institute for Safety Problems of Nuclear Power Plants of the National Academy of Sciences of Ukraine, PhD in Physics and Mathematics, Senior Researcher (Kyiv);
  3. Sopin Andrii, geophysicist, Institute of Radio Astronomy of the National Academy of Sciences of Ukraine, Research Assistant (Kharkiv);
  4. Salganskyi Oleksandr, I.I. Schmalhausen Institute of Zoology of the National Academy of Sciences of Ukraine, Research Assistant (Kyiv);
  5. Dzhulai Artem, biologist, O.O. Kovalevsky Institute of Biology of the Southern Seas, Leading Engineer (Symferopol, Republic of Crimea);
  6. Poluden Oleksandr, meteorologist, Central Geophysical Observatory, Head of Sector (Kyiv);
  7. Kovalov Pavlo, meteorologist, Hydrometeorological Center of the Black and Azov Seas, I category Engineer (Odesa);
  8. Haluzynskyi Oleh, doctor (Lviv);
  9. Malov Pavlo, system administrator (Zhytomyr);
  10. Zhukovskyi Grygorii, system mechanic (Kyiv);
  11. Mikhed Viacheslav, diesel operator (Kyiv);
  12. Lebid Oleksandr, cook (Kyiv).

  1. Gordiyenko Yurii, the Station Leader, Main Center of Special Control of the State Space Agency of Ukraine (Gorodok Village, Zhytomyr Region);
  2. Budanov Oleg, geophysicist, Institute of Radio Astronomy, National Academy of Sciences of Ukraine (Kharkiv), Research Assistant;;
  3. Otruba Yurii, meteorologist, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine, Researcher (Kyiv);
  4. Veselskyi Mykola, biologist, Zhytomyr Regional Museum, Leading Researcher (Zhytomyr);
  5. Pylypenko Dmytro, biologist, Donetsk National University, Assistant Professor (Donetsk)
  6. Nadtochii Oleksandr, meteorologist, Chernihiv Regional Center of Hydrometeorology, Prydesnyanska Water-Balance Station, Head of Sector (Chernihiv)
  7. Afteniuk Oleksandr, meteorologist, Ukrainian Hydrometeorological Institute, State Service of Emergencies of Ukraine, National Academy of Sciences of Ukraine, Research Assistant (Kyiv);
  8. Semeniuk Valerii, doctor (Khmelnik);
  9. Pyshenko Vladyslav, system administrator (Yurchykha Village, Cherkasy Region);
  10. Rudenko Anatolii, system mechanic (Vinnitsa Region);
  11. Gumeniuk Pavlo, diesel operator (Kharkiv);
  12. Omelianovych Vasyl, cook (Malyn, Zhytomyr Region).

 

 

  1. Starynets Mykola, the Station Leader, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine (Kyiv);
  2. 2. Gavrylyuk Bogdan, geophysicist, Institute of Radio Astronomy, National Academy of Sciences of Ukraine, Leading Research Engineer (Kharkiv)
  3. Lukiashchenko Viktor, geophysicist, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine (Kyiv);
  4. Smagol Vitalii, biologist, I.I. Schmalhausen Institute of Zoology, PhD in Biology, Acting Head of Laboratory of Hunting Resources of Ukraine (Kyiv);
  5. Neverovskyi Igor, meteorologist, Hydrometeorological Center of the Black and Azov Seas, Deputy Head of the Center (Odesa);
  6. Poluden Oleksandr, meteorologist, Central Geophysical Observatory, Meteorologist without a category of the Meteorological Department (Kyiv);
  7. 7. Zulas Oleksandr, meteorologist, Hydrometeorological Center of the Black and Azov Seas of the State Emergency Service of Ukraine, II category Oceanologist (Odesa);
  8. Mykhalchenko Oleksii, doctor (Cherkasy);
  9. Silin Pavlo, system administrator (Kharkiv);
  10. Khrapach Volodymyr, system mechanic (Khutory Village, Cherkasy Region);
  11. Kurus Oleg, cook (Kucherske Village, Kherson Region)

 

 

 

 

 

  1. Karyagin Yevgeniy, the Station Leader, geophysicist, Main Center of the Special Monitoring, Engineer of the Research Department (Makariv-1 settlement, Kyiv Region);
  2. Budanov Oleg, geophysicist, Institute of Radio Astronomy, National Academy of Sciences of Ukraine, Research Assistant (Kharkiv;)
  3. Otruba Yurii, meteorologist, State Institution National Antarctic Scientific Center of Ukraine, Researcher(Kyiv);
  4. Salganskyi Oleksandr, I. Schmalhausen Institute of Zoology of the National Academy of Sciences of Ukraine, Acting Research Assistant (Kyiv);
  5. Pishniak Denys, meteorologist, Ukrainian Hydrometeorological Institute of the Ministry of Emergences of Ukraine, Resercher (Kyiv)
  6. Fedan Mykola, meteorologist, National Antarctic Scientific Center of Ukraine, Senior Specialist (Kyiv);
  7. Volkov Petro, doctor (Krasnogvardeiske settlement, Crimea);
  8. Nedogibchenko Artem, system administrator (Kyiv).
  9. Lyshenko Iurii, diesel operator (village Vysoki, Kharkiv region);
  10. Rudenko Anatolii, system mechanic (Medivka village, Vinnitsa Region);
  11. Omelianovych Vasyl, cook (Malyn, Zhytomyr Reg.)