На станцію «Академік Вернадський» вирушає сезонний загін науковців

На станцію «Академік Вернадський» вирушає сезонний загін науковців

Цього року Україна відправляє в сезонну експедицію на станцію «Академік Вернадський» найбільший за останні 18 років загін – в Антарктиду вирушають 26 дослідників та інженерів. Про це йшлося 17 січня 2019 року під час прес-конференції «Старт 24-го сезону досліджень на українській антарктичній станції «Академік Вернадський», що відбулася в Українському кризовому медіа-центрі.

«Щороку ми відправляємо на нашу станцію експедицію, яка складається з двох частин. Це загін зимівників, що проводять постійні неперервні спостереження впродовж всього року, та загін сезонних дослідників, які працюють на станції кілкьа місяців, упродовж антарктичного літа. 24-та експедиція є особливою. Адже з різних причин останніми роками спостерігалися певні стагнаційні тенденції в українських антарктичних дослідженнях. Ми утримували місце на карті «шостого» континенту, але не розвивалися. Зараз, після змін в Національному антарктичному науковому центрі ми перейшли до стрімкого розвитку», – зазначив заступник міністра освіти і науки Максим Стріха.

«Тобто ми не використовували на повну потужність усі наші наукові можливості. Зараз же, навпаки, робимо акцент на їхній розвиток, тому відправляємо в сезонну експедицію найбільший після 2001-го загін. Тривалість періоду досліджень також найдовша за ці роки: понад 2 місяці. Значно розширюються й наукові завдання – і за тематикою, і географічно», – розповів очільник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Зокрема, використовуючи сучасне обладнання, вчені виконуватимуть такі актуальні для української та світової науки дослідження:

  • За допомогою спеціальних дронів та інноваційного програмного забезпечення будуватимуться 3D-моделі льодовиків.
  • Розпочнеться комплексне дослідження різноманіття бактерій і вірусів.
  • Вивчатиметься механізм «цвітіння» вод Південного океану.
  • Досліджуватиметься поширення у водах Антарктики стійких органічних забруднювачів.
  • Метеорологічні дослідження будуть значною мірою автоматизовані та відтепер включатимуть вивчення сонячної активності.

Стосовно географічного розширення, то низку експериментів проводитимуть не лише на нашій станції, але й на островах довкола неї. А деякі дослідження, передусім антарктичної рослинності та ґрунтів, охоплять території від Вогняної землі та субантарктичних островів до Південного полярного кола.

«Якщо зимівники – це переважно «вартові», то сезонники – це «мисливці-збирачі». Основна задача сезонного загону – по 20 годин на добу бути мобільними, виходити далеко за межі станції, зокрема, на човнах, обстежувати сусідні острови, континентальний берег Антарктиди і збирати зразки, які поїдуть в десятки лабораторій в Україні», – пояснив Євген Дикий.

У 24-й сезонний загін увійшли вчені різних спеціальностей, переважно геологи, геофізики, метеорологи та біологи. Серед них є як ветерани українських полярних досліджень (зокрема, учасники першої УАЕ 1996 року Володимир Бахмутов та Геннадій Мілневський), так і зовсім молоді науковці. У сезонну експедицію цього року вирушають 4 науковиці. Це своєрідний «ґендерний» прорив, адже понад десятиліття, за негласним правилом, жінок не брали до полярних експедицій.

«Антарктичні дослідження варто розглядати, крім усього, і як засіб популяризації науки в країні, звідки, на жаль, продовжується «відтік мізків», – зауважив Максим Стріха. – Антарктичні дослідження цінні також тим, що об’єднують вчених різних напрямків та наукову молодь. І дозволяють спростувати поширену думку, начебто вітчизняна наука складається тільки з літніх людей, які куняють за столом президії».

Важливо, що під час нинішньої сезонної експедиції розпочнеться нарешті перший капітальний ремонт та реконструкція станції, чого не було від 1996 року, тобто від моменту передачі станції Великою Британією Україні. Буде відремонтовано дах станції, модернізовано систему опріснення води та інші життєво важливі системи антарктичної наукової бази, а також нарешті буде встановлено нові генератори – «серце» станції. Ремонтні роботи завершаться вже наступного антарктичного літа, тобто навесні-2020.

Завдяки зусиллям Міністерства освіти та науки і Міністерства фінансів на ремонт, а також на життєдіяльність станції та антарктичні наукові дослідження впродовж 2019 року держава загалом виділила 43 млн гривень, сповістив очільник НАНЦ. За його словами, сума напозір вражаюча, а втім не порівнювана з видатками на такі потреби з боку Франції (вони в 147 разів більші) та навіть Туреччини (утричі більше фінансування).

Нагадаємо, що загін зимівників відправиться на станцію “Академік Вернадський” у березні 2019 р.

Ви можете подивитися прес-конференцію повністю: