На станції «Академік Вернадський» почали роботу французькі дослідники

На станції «Академік Вернадський» почали роботу французькі дослідники

Україна підтримала французький проєкт Antarctique 2.0°C з вивчення зміни клімату й впливу людської діяльності на екосистеми Антарктики. Зокрема, наша станція «Академік Вернадський» прийняла двох дослідників з Франції – Нільса Дутрево та Марго Легал, які в найближчі півтори місяці працюватимуть спільно з українськими полярниками.

Нільс – кліматолог. Разом з нашими метеорологами він вивчатиме явище атмосферних рік у межах всесвітньої ініціативи «Рік полярного прогнозування» (раніше ми писали про це тут).

До відома, атмосферна ріка – це вузький коридор атмосферної вологи, що забезпечує швидке перенесення вологи з тропіків в середні та високі широти. Зазвичай вона має довжину кілька тисяч кілометрів, а ширину – лише кілька сотень кілометрів. Одна така ріка може нести в атмосфері більше води, ніж найбільша та найповноводніша річка нашої планети – Амазонка.

Завдяки спільним дослідженням вчені зможуть з’ясувати, чи пов’язані атмосферні ріки з опадами в районі нашої станції, а також визначити, чи була одна з них причиною рекордних грудневих снігопадів або ж чи стане причиною майбутніх опадів. Зараз якраз дуже сприятливий час для таких досліджень, адже згадане явище найчастіше буває саме під час антарктичного літа.

Спільна група вчених вже здійснила перший вихід на купол льодовика на нашому острові, де було визначено та огорожено місце для щоденного відбору проб снігу. Ізотопний склад цих зразків потім аналізуватимуть в лабораторії, й завдяки отриманій інформації можна буде дізнатися, звідки «прийшла» волога, яка перетворилася на опади в районі станції.

Інша французька гостя – Марго – займатиметься порівняльними соціологічними дослідженнями й вивчатиме життя та роботу наших вчених на «Вернадському».

Загалом антарктична частина експедиції Antarctique 2.0°C складається з 6 учасників, які проводять міждисциплінарне дослідження змін клімату та екологічного сліду людства. Доки Нільс та Марго працюють на нашій станції, їхні колеги продовжать відбір зразків в районі Антарктичного півострова на яхті. Більше про експедицію можна дізнатися тут.

Вітаємо французьких дослідників у найвіддаленішому куточку України та бажаємо плідної роботи і подальших спільних наукових публікацій!