Пропустити команди стрічки
Перейти до основного вмісту

Skip Navigation Linkslegal_international

Національний антарктичний
науковий центр
Міністерство освіти і науки України
EN
Вхід
  • Правова база
  • Міжнародні акти
  • Державні акти
  • Дозвільна система

Міжнародні акти

Україна приєдналась до Договору про Антарктику у 1992 році (Постанова Верховної Ради № 2609-ХІІ від 17.09.1992 р.) і, відповідно, отримала право призначати своїх уповноважених представників на щорічні Консультативні наради з Договору про Антарктику - вищий колегіальний міжурядовий орган з розробки, розгляду та надання урядам своїх країн рекомендацій щодо заходів, які сприяють здійсненню принципів i цілей Договору про Антарктику. На XVII Консультативній нараді з Договору про Антарктику 28 жовтня 1992 року Україна одержала статус неконсультативної сторони Договору.

Крім того, з 1994 році Україна як одна з держав-правонаступниць колишнього Союзу РСР офіційно стала державою-учасником Конвенції зі збереження морських живих ресурсів Антарктики - одного з ключових міжнародних актів Системи Договору про Антарктику (постанова Верховної Ради № 3937-ХІІ від 04.02.1994 р.).

У перші роки роботи української делегації на Консультативних нарадах розроблялись та розглядались офіційні документи, які висвітлювали заходи, вжиті Україною на законодавчому та адміністративно-організаційному рівнях, спрямовані, по-перше, на забезпечення ратифікації головного додатку Договору про Антарктику - Протоколу про охорону навколишнього середовища (який названий фахівцями «екологічною конституцією» Антарктики); і, по-друге, спрямовані на набуття Україною статусу Консультативної сторони Договору про Антарктику. Зазначений Протокол був ратифікований у 2001 році Законом України № 2284-ІІІ від 22.02.2001 р.

На ХХVII Консультативній нараді (Кейптаун, ПАР) 29 травня 2004 року Україна стала 28-ю, і на сьогоднішній день останньою, Консультативною Стороною Договору про Антарктику, набувши, таким чином, право голосу у прийняті рішень (які ухвалюються виключно консенсусом) щодо усіх питань управління та використання антарктичного регіону протягом того часу, поки Україна зацікавлена у провадженні такої діяльності, створенні наукових станцій та відрядженні наукових експедицій.

Згідно зі статтею VII Договору про Антарктику, міжнародні інспекції 1999 та 2005 років станції Академік Вернадський інформували, що Україна в антарктичній діяльності дотримується принципів та основних положень системи Договору про Антарктику.

Одним з визначних міжнародних здобутків України є підготовка і проведення ХХХІ Консультативної наради з Договору про Антарктику у м. Києві у червні 2008 р. Успішну організацію цього заходу високо оцінили усі Сторони Договору про Антарктику.